Jak dobrać narty do wzrostu dziecka?

dziecko na nartach

Sporty zimowe to fantastyczny sposób spędzania wolnego czasu. Niektórzy ludzie czekają cały rok, aby w okresie zimowym móc oddawać się zimowemu szaleństwu na stokach. Sprzyja to również podróżowaniu i odkrywaniu nowych miejsc, bowiem niekiedy trzeba przejechać sporą odległość aby móc bawić się w idealnych warunkach.

Podobnie jak każdy inny sport, aktywność taka jak jazda na nartach wymaga jednak odpowiedniego przygotowania. Z jednej strony potrzebne są choćby podstawowe umiejętności i doświadczenie, aby móc robić to faktycznie bezpiecznie i czerpać z tego radość. Oprócz tego niezwykle istotne jest dobre wyposażenie. Bez niego jazda na nartach nie tylko nie będzie przyjemna, ale również znacznie bardziej niebezpieczna.

Wybór odpowiednich nart może być dość złożoną kwestią, ale zawsze trzeba do tego podejść z najwyższą uwagą. Jest to szczególnie istotne w przypadku dzieci, które mogą być bardziej narażone na różnego rodzaju urazy i wypadki. Warto w takim razie wiedzieć, na jakie szczegóły powinno się zwracać uwagę w czasie wybierania nart dla dziecka.

Dobry rozmiar to podstawa

Podstawowym kryterium według którego powinniśmy wybierać narty jest wzrost dziecka. Zarówno za długie, jak i zbyt krótkie narty nie zapewnią użytkownikowi ani należytej wygody, ani bezpieczeństwa podczas jazdy. Narty należy wybierać na podstawie tego, do jakiego poziomu sięgają po postawieniu pionowo obok dziecka.

Im wyższe dziecko, tym wyżej powinny sięgać narty. W przypadku najniższych użytkowników, do ok. 115 cm wzrostu, narty powinny sięgać do ramion. Dzieci do 135 cm wzrostu mogą korzystać z nart sięgających im do brody, choć w przypadku bardziej doświadczonych narciarzy można zdecydować się na model równy wzrostowi dziecka. Dzieci i nastolatkowie o wzroście do 155 cm mogą już korzystać z nart które je przewyższają. Jest to jednak wskazane również dla tych bardziej doświadczonych użytkowników.

Wiele zależy w takim razie nie tylko od wzrostu, ale również poziomu zaawansowania i doświadczenia dziecka. Im lepsze umiejętności, tym na dłuższe narty można sobie pozwolić.

Rozmiar nart a poziom zaawansowania

Mówiąc ogólnie, jazda na dłuższych nartach jest trudniejsza. Z tego powodu lepiej nie kupować od razu modeli o większej długości. Niektórzy decydują się na to z chęci oszczędności – wydaje się nam czasami, że lepiej kupić od razu dłuższe narty, do których dziecko będzie dorastało przez kilka lat. Jest to jednak poważny błąd. Aby narty były bezpieczne, muszą zawsze być idealnie dopasowane do wzrostu i poziomu zaawansowania użytkownika.

Kupując narty dla dziecka trzeba być oczywiście przygotowanym na to, że prędzej czy później pojawi się konieczność ich wymiany na nowe. Dzieci rosną w końcu bardzo szybko, przez co może się okazać, że narty kupione w danym sezonie w kolejnym będą już za krótkie. Jest to jednak świetna inwestycja, bowiem dzięki stopniowemu zwiększaniu długości nart możemy również przyzwyczajać dziecko do większego poziomu trudności. W każdym przypadku są to pieniądze przeznaczone na wygodę i bezpieczeństwo.