Działanie nowoczesnych wyświetlaczy oraz różnice między nimi

praca na wielu monitorach

Obecny wybór wśród sprzętów technologicznych jest tak szeroki i rozmaity, że wybierając się z zamiarem zakupu telewizora, laptopa czy jeszcze innego urządzenia można zwyczajnie zbzikować. Najczęściej efekt ten jest spowodowany naszą niewiedzą na temat właściwości, parametrów oraz elementów, w jakie wyposażone są te urządzenia stąd zwyczajnie nie wiemy, który model byłby dla nas odpowiedni.

Podobnie temat wygląda jeśli chodzi o matryce w jakie są wyposażone nowoczesne wyświetlacze stąd kupno telewizora może wydawać się nie taką łatwą decyzją. Sytuacja wygląda jednak przeciwnie, wybór telewizora wcale nie musi być problematyczny wystarczy przyjrzeć się jakie wyświetlacze są obecnie oferowane w sprzedaży, czym się różnią między sobą, jakie są ich ceny i tym samym zdecydujemy, który telewizor z jakim rodzajem wyświetlacza będzie odpowiedni dla nas.

Wyświetlacze LCD

Najbardziej znanymi oraz popularnymi są wyświetlacze LCD, którego nazwa pochodzi od angielskiej nazwy, która w przetłumaczeniu na język polski oznacza ciekłokrystaliczny. Nie bez powodu taka nazwa bowiem jego budowa składa się z wielu warstw takich jak: podświetlenie, folia polaryzująca, dyfuzory, reflektory, matryca koloru, oraz ciecz kryształów. Samo działanie LCD jest wynikiem podświetleniu jakie zapewniają mu diody LED.

Dużą zasługę w wyświetlaniu obrazu sprawują ciekłe kryształy które zmieniając polaryzacje światła, które może tym samym przedostać się do matrycy kolorów i tym samym nadając kolor przedostać się jako obraz ekranu. Pomimo, iż istnieją na rynku już kilkanaście lat to nadal są bardzo popularne pomimo obaw, że wyprą go z rynku nowe technologie. Ich atutem jest duży wybór jeśli chodzi o rozmiar ekranu gdzie przekątna może wynosić od około 32cali do 110 cali, a zatem wybór jest naprawdę szeroki. Odkąd LCD-ki są na rynku zostały w jeszcze większym stopniu ulepszone, aktualnie posiadają dużo większy kontrast, niektóre sięgają nawet do 6000:1, a zatem zestawiając je z dawnymi telewizorami typu plazma są dużym osiągnięciem.

kupuje monitor

Dodatkowym jego plusem jest odporność na wypalenie, na którą inne rodzaje wyświetlaczy niestety poza okresem gwarancji jaką daje producent nie posiadają. Ponadto gwarantują jasny obraz w trybie HDR co jest wynikiem skutecznego podświetlenia poprzez bardziej wydajne i jasne diody LED. Łatwość naprawy to kolejna zaleta tych wyświetlaczy co jest uwarunkowane ich budową dzięki wielowarstwowości jaką posiadają podczas awarii wystarczy go rozebrać w poszukiwaniu usterki, po naprawieniu, której możliwe jest jego złożenie oraz dalsze użytkowanie.

W przypadku wyświetlaczy nowych technologii najczęściej wymiana wiążę się z całością sprzętu bowiem składają się one z jednej zespolonej warstwy ale o tym poniżej. Jedną z największych korzyści, jaka najbardziej przemawia zwykle do klientów jest ich przystępna cena, która zestawiając z szeregiem oferowanych zalet w postaci wyświetlacza LCD nie jest wywindowana zbyt mocno w górę jak to często bywa przez producentów. Aby jednak nie pozostawić złudzeń nie można stwierdzić że LCD nie mają wad bowiem któż ich nie ma?

LCD z pewnością również, oczywiście wszystko też zależy od wybranego modelu telewizora niemniej jednak można wśród nich spotkać się z takim zjawiskiem jak blednięcie bądź stopniowe zaciemnianie koloru patrząc na ekran pod kątem czyli nic innego jak widok np. czerwonego ekranu który stając pod kątem do telewizora staje się kolorem pomarańczowym a nawet bywa, że i żółtym. Kolejnym minusem jest występowanie tzw cloudingu, które oznacza chmury, które w rzeczywistości pojawiają się faktycznie na ekranie, zwłaszcza jest to zauważalne gdy wyświetlacz emituje ciemne kolory wtedy można dostrzec w niektórych modelach LCD prześwity, które wyglądem są zbliżone właśnie do chmur.

Wyświetlacze OLED

Kolejnym rodzajem wyświetlaczy są matryce OLED, które określane są jako następcy LCD bowiem są to ich ulepszone modele. Ich budowa jest zbliżona jeśli chodzi o zastosowaną technologię niemniej jednak samym źródłem światła jest w tym przypadku dioda organiczna LED a intensywność jego świecenia oraz jasność jest uzależniona od mocy prądu. Ich udoskonalenie polega na lepszym odzwierciedleniu barw oraz intensywności kontrastu, które są wynikiem osobnej pracy pikselów.

Kolejną dobrą stroną wyświetlaczy OLED są intensywne a jednocześnie naturalne barwy, które nie zmieniają się pod kątem patrzenia jak w LCD. Z tego względu są ceniony zwłaszcza przez graczy a także kibiców sportowych, dla których gra czy obejrzenie meczu w dobrze odwzorowanych kolorach to świętość. Oprócz imponujących zalet OLED ma również wady, mianowicie występują w dużo mniejszej ilość jeśli chodzi o rozmiary ekranów- szerszy wybór jest w przypadku dużych ekranów, słabsza jasność HDR, dużo wyższe ceny telewizorów z jego wykorzystaniem(od 5tys złotych w górę)a także krótsza żywotność takiego wyświetlacza o czym wyżej wspomniano- zakończenie okresu gwarancji udzielonej przez producenta to często czas kiedy OLED-y się wypalają.

Wyświetlacze QLED

Wyświetlacze QLED choć nazwą przypominają bardzo wyżej wspominany rodzaj, niemniej jednak nie ma nic z poprzednikiem wspólnego. Natomiast efektem zbliżone są do wyświetlaczy LCD wyższej klasy. Ich występowanie jest zastrzeżone jako znak towarowy firmy Samsung Electronics. Do działania wykorzystują technologię kropek kwantowych polegającą na występowaniu w ich budowie foli nanokryształów, która w efekcie końcowym wpływa zdecydowanie na lepiej oddane naturalne barwy oraz wyższy kontrast.

patrzy na monitory

Wyświetlacze QLED występują w rozdzielczości 4K o przekątnych w przedziale od 49 do 82 cali, a telewizory QLED 8K z ekranami o przekątnych od 55 do 98 cali. Ponadto charakteryzują się wysoką jasnością HDR. Oczywiście jak każde wyświetlacze posiadają wady, które ujawniają się niskim poziomem koloru czarnego oraz średni naturalny kontrast niemniej jednak należy mieć na uwadze, że są to ujemne strony występujące w niektórych modelach telewizorów z wyświetlaczami QLED, bowiem w niektórych modelach Samsung zadbał aby ten mankamenty były dopracowane przykładowo w modelu Samsung 55Q90R takich wad się nie doszukamy.

Wyświetlacze NanoCell

Wyświetlacze NanoCell to urządzenia zarezerwowane przez firmę LG, które posiadają w swojej budowie takie same ekrany jak wyświetlacze LCD w wyjątkiem matrycy IPS, które w głównej mierze są stosowane w monitorach komputerów. Do działania wykorzystują nanocząsteczki, które filtrują kolory podstawowych odcieni w wyniku czego uzyskuje się efekt rzeczywistych barw naturalnych tym samym przeciwdziałając wyblaknięciu kolorów jak to się zdarza w niektórych telewizorach. Co więcej niezależnie od kąta patrzenia czy odległości kolory nadal pozostają bez zmian są barwnie nasycone. Wyświetlacze NanoCell występują w rozdzielczości 8K a sam obraz składa się z około 33mln pikseli.

Dodatkowym atutem jest jasność ekranu, którą wyświetlacze NanoCell dostosowują do warunku panujących w pomieszczeniu gdzie znajduje się telewizor LG przy jednoczesnym zachowaniu odpowiednich barw. Telewizory LG NanoCell zostały produkowane od nie tak dawna bo od około 2018roku a ich koszt mieści się
w przedziale 2500-6000złotych, wszystko tak naprawdę zależy od wybranego modelu i jego przekątnej ekranu.

Podsumowanie

Wyżej wymienione rodzaje wyświetlaczy ukazują, że telewizory mogą naprawdę być różne zatem nie wystarczy wybrać pierwszego lepszego z promocji, bowiem wiele możemy na tym „zysku” stracić. Dobrze jest zagłębić się w charakterystykę poszczególnych wyświetlaczy porównać sobie jakie mają zalety a jakie mają ujemne strony, dzięki temu łatwiej będzie nam dokonać wyboru. Ciężko jest wyszczególnić najlepszy rodzaj wyświetlacza bowiem dla każdego będzie to inny, dla jednej osoby wyświetlacz LCD będzie wystarczająco dobry a dla osoby lubiącej dobre kino akcji i rozgrywki piłkarskie tylko QLED bądź NanoCell będzie brany pod uwagę. Wszystko tak naprawdę zależy od indywidualnych preferencji oraz możliwości finansowych jakie możemy przeznaczyć na zakup nowego telewizora.

Artykuł opracowany przez specjalistów z serwisu laptopów i drukarek Optima MD z Częstochowy.