Na co uważać przy zakupie baterii kuchennej

kuchnia

O tym, że wybór baterii kuchennej powinien być przemyślany, wie chyba każdy, kto przystępuje dziś do realizacji tego zadania. Sytuacja zaczyna się komplikować przede wszystkim wtedy, gdy zaczynamy zastanawiać się nad tymi kryteriami, które rzeczywiście wydają się mieć największe znaczenie w momencie jego dokonywania. Na które powinniśmy zatem zwracać uwagę w pierwszej kolejności?

Po pierwsze – kwestie związane z montażem

Baterie kuchenne https://armadesi.pl/8-baterie-kuchenne zwykle dzielimy na ścienne i stojące, choć musimy pamiętać o tym, że z istotnymi różnicami mamy do czynienia w odniesieniu do każdej z tych grup. Gdy w grę wchodzą modele stojące, te mogą być montowane zarówno w blacie, jak i w otworze zlewozmywaka. Początkowo modele stojące były uważane za powiew świeżości w kuchniach. Dziś jednak ten typ montażu zaczyna dominować. Nie dzieje się tak zresztą bez przyczyny. Decydując się na baterie stojące nie musimy ingerować w strukturę ściany. Ma to szczególnie duże znaczenie, gdy te są już wykończone i pokryte płytkami.

nowoczesne wnętrze - kuchnia

Także baterie ścienne charakteryzują się zresztą pewnym zróżnicowaniem. Klasyczne rozwiązania natynkowe pojawiają się w sprzedaży coraz rzadziej. Ich miejsce zajmują baterie podtynkowe – droższe, trudniejsze w montażu, ale zdecydowanie bardziej atrakcyjne pod względem estetycznym. Elementy instalacyjne kryją się w ich przypadku w ścianie. Jeśli więc montaż został przeprowadzony prawidłowo, mamy do czynienia z rozwiązaniami, które wyjątkowo trudno naprawdę poważnie uszkodzić.

Po drugie – liczba uchwytów

O ile baterie łazienkowe zwykle występują w wersji jednouchwytowej, o tyle w przypadku baterii kuchennych nie jest to wcale aż tak oczywiste. Modele z jednym uchwytem i w tym przypadku cieszą się jednak dużą popularnością. Umożliwiają szybką i precyzyjną regulację temperatury wody, przyczyniają się też do tego, że błyskawicznie można ustawić intensywność jej strumienia. Modele dwuuchwytowe, nazywane też bateriami z dwoma kurkami, są wyposażone w dwa pokrętła przeznaczone do mieszania wody. Każde z nich reguluje intensywność strumienia wody, czy to zimnej, czy to ciepłej. Do ich obsługiwania niezbędne są dwie wolne ręce, co w kuchni potrafi być czasem trudne. Decydując się na zakup baterii wyposażonych w dwa uchwyty należy też liczyć się z tym, że będą one prowadzić do zwiększonego zużycia wody. Jak zatem wytłumaczyć to, że nadal nie przechodzą do historii? Przez ich entuzjastów przemawia przede wszystkim przyzwyczajenie i pewien sentyment. Trudno nie zgodzić się też z osobami zwracającymi uwagę na to, że trudno o lepsze rozwiązanie w kuchni w stylu retro.

Po trzecie – wylewka i jej znaczenie

Wybierając baterie łazienkowe zwykle nie poświęcamy zbyt wiele uwagi wylewce. Gdy jednak mamy do czynienia z modelami kuchennymi, sytuacja przedstawia się nieco inaczej. Baterie kuchenne powinny być wizualnie atrakcyjne. To jednak ich funkcja praktyczna jest tą, która wysuwa się na pierwszy plan. Jeśli o tym zapomnimy, nawet najprostsze czynności takie, jak choćby mycie naczyń, będą sprawiać wrażenie generujących spore problemy. Nic więc dziwnego, że wylewce poświęca się wiele uwagi.

fajne wnętrze kuchenne

Najbardziej klasyczny podział dotyczy wylewek ruchomych i nieruchomych. Te pierwsze są przy tym znacznie popularniejsze. Zapewniają większą swobodę ruchów i mobilność, pozwalają więc na sprawniejszą pracę nawet w niewielkiej kuchni. Szczególną odmianą wylewek ruchomych są te, które można obracać w różne strony regulując zarówno ich długość, jak i kąt nachylenia. Świetnie sprawdzają się w nowoczesnych kuchniach, zwiększają jednocześnie funkcjonalność pomieszczeń o niewielkich rozmiarach.