Łóżko z podnoszonym stelażem i jego zalety

minimalistyczne wnętrze sypialniane

Szukając łóżka prawdziwie funkcjonalnego poświęcamy coraz więcej uwagi tym modelom, których znakiem rozpoznawczym jest podnoszony stelaż. Wprowadzenie takiego rozwiązania pozwala nie tylko na uzyskanie dodatkowego miejsca idealnie sprawdzającego się, gdy zastanawiamy się nad tym, gdzie przechowywać pościel i koce. Przyczynia się również do wyraźnego zwiększenia wygody odczuwanej podczas korzystania z łóżka.

Dodatkowe miejsce – największa zaleta łóżka z podnoszonym stelażem

Stelaże możemy podzielić na kilka grup, na szczególne zainteresowanie zasługują przy tym te z nich, które umożliwiają podniesienie w całości zewnętrznej części łóżka. Wprowadzenie takiego rozwiązania ułatwia dostęp do wnętrza skrzyni. Nie można go nie docenić zwłaszcza wtedy, gdy wielkość sypialni pozostawia wiele do życzenia, a co za tym idzie każde dodatkowe miejsce jest uważane za szczególnie ważne. W skrzyni takiego łóżka można umieścić nie tylko pościel. Koce i dodatkowe poduszki, ale również dziecięce zabawki. Tak naprawdę zresztą jedynym istotnym ograniczeniem jest pojemność samej skrzyni oraz nasza wyobraźnia.

Na szczególne podkreślenie zasługuje to, że mamy do czynienia ze stelażami, które, bez większego wysiłku, zamontujemy nie tylko w wersji pojedynczej, ale i podwójnej. Oczywiście, pierwsza z wymienionych opcji jest popularniejszym rozwiązaniem, bo jedno podniesienie stelaża pozwala na szybki dostęp do całej skrzyni. Druga z nich także cieszy się jednak sporą popularnością zwłaszcza, że korzystanie z niej jest możliwe nawet, jeśli nie możemy pochwalić się przesadną tężyzną fizyczną. Mechanizmy stelaży są zresztą systematycznie dopracowywane. Te najlepsze są dziś wyposażone w gazowe siłowniki, dzięki którym można liczyć na szybkość ich pracy oraz niewielką awaryjność.

Komfort wypoczynku

Nie tylko dostęp do pojemnej skrzyni przyczynia się do tego, że łóżko z podnoszonym stelażem cieszy się dziś szczególnie dużą popularnością. Przemawia za nią również możliwość wypoczynku w jeszcze bardziej komfortowych warunkach. Można na nią liczyć wybierając rozwiązania wyposażone w stelaże regulowane. Są one ciągle jeszcze droższe od klasycznych. Wygoda tego rodzaju łóżek przyczynia się jednak do tego, że zainteresowanie nimi regularnie rośnie. Producenci starają się zresztą zaciekawić potencjalnych odbiorców wieloma interesującymi rozwiązaniami. Stelaże umożliwiają zatem nie tylko dopasowanie do naszych potrzeb wysokości zagłówka, ale również regulację podnóżka. W kilka chwil możemy więc zmienić łóżku, w którym śpimy, w wygodne miejsce do czytania lub oglądania telewizji.

łóżko z podnoszonym stelażem
Łóżko z podnoszonym stelażem

Najtańsze modele tego rodzaju należy regulować ręcznie. Konieczne jest też liczenie się z tym, że typowe dla nich możliwości podnoszenia oraz obniżania poszczególnych części składowych łóżka są mocno ograniczone. W sprzedaży pojawiają się dziś jednak również łóżka ze stelażami sterowanymi elektrycznie i te są postrzegane jako bardziej luksusowe. Mają zresztą jeszcze jedną zaletę niemożliwą do przecenienia, bo trudno o łóżka, które będą sprawdzać się lepiej w przypadku osób chorych. Prawdziwym hitem są stelaże, którymi można sterować wykorzystując w tym celu pilot. Nie trzeba więc wychodzić wcale z łóżka, aby zmienić jego pozycje.

Stelaże regulowane mają i ten plus, że ich montaż jest dziś możliwy niemal w każdym łóżku. Co więcej, w zdecydowanej większości przypadków wcale nie wiąże się on z koniecznością dodatkowej inwestycji w postaci specjalistycznej ramy. Ponownie możemy też sami zdecydować o tym, czy bardziej odpowiada nam wersja pojedyncza, czy też podwójna. W tym przypadku drugie z wymienionych rozwiązań jest też tym, które cieszy się większą popularnością. Pozwala każdemu z użytkowników łóżka na dopasowanie położenia stelaża do swoich własnych potrzeb.

A co z materacem?

Wybierając łóżko z podnoszonym stelażem warto pamiętać także o tym, że nie wymaga ono wcale specjalnych materacy. Oczywiście, jeśli zdecydujemy się na opcję z dwoma stelażami, podwójny materac nie może już wchodzić w grę, jest to jednak jedyne zastrzeżenie, jakie należy mieć na uwadze.