Czym wyczyścić ekran telewizora – domowe sposoby

czyszczenie telewizora

Jeśli chcemy cieszyć się idealnym obrazem docierającym do nas z ekranu telewizora, wcale nie wystarczy postawić na rozwiązanie o imponującej liczbie cali. Nawet największy odbiornik nie spełni pokładanych w nim oczekiwań, jeśli jego ekran nie będzie regularnie czyszczony. Jak jednak osiągnąć ten cel i czy można to robić korzystając z domowych metod?

Mycie telewizora – najważniejsze wytyczne

Telewizory w naszych domach już od dawna nie są wykorzystywane jedynie do tego, aby za ich pośrednictwem oglądać ulubione programu, seriale oraz filmy. Czy się to nam podoba, czy też nie, są one również ważnym elementem wystroju pomieszczenia, w którym się znajdują. Bez względu na to, czy są przymocowane do ściany, czy też ustawione na komodzie, skupiają na sobie spojrzenia. Jeśli więc ich ekran sprawia wrażenie brudnego, nie można tego przeoczyć.

Jeszcze przed przystąpieniem do czyszczenia telewizora warto zainteresować się zaleceniami, jakie wydał sam jego producent. Są one ważne nawet, jeśli znamy idealnie skuteczną metodę. Nikt nie chce przecież uszkodzić matrycy i sprawić, że ekran będzie wyglądał świetnie, nie będzie jednak mowy o cieszeniu się jakimkolwiek obrazem. Nie można też zapominać o tym, że samo czyszczenie powinno odbywać się regularnie. W innym wypadku będzie wymagać ogromnej energii, a jego efekt końcowy i tak może nie być w pełni satysfakcjonujący.

Skuteczne czyszczenie – przegląd środków

Co do zasady, urządzenia elektroniczne powinny być czyszczone jedynie tymi środkami, które zostały przeznaczone właśnie do tego celu. Gdy jednak nie mamy pod ręku żadnego z nich, najlepszą opcją jest wykorzystanie klasycznej ściereczki wykonanej z mikrofibry. Nawet sucha może przynieść znakomite rezultaty. To właśnie przetarcie matrycy suchą szmatką jest zresztą pierwszym krokiem, na jaki powinniśmy się zdecydować. Dopiero w sytuacji, w której tego rodzaju działanie nie przyniesie spodziewanego rezultatu, można lekko zmoczyć ją wodą.

Bez względu na to, jak intensywne są zabrudzenia, z którymi mamy do czynienia, dobrze jest pamiętać o tym, aby nie dociskać szmatki do ekranu. Takie działanie może doprowadzić do uszkodzenia matrycy, mamy więc do czynienia z ryzykiem, którego lepiej nie podejmować. Jeśli sama woda nie przynosi oczekiwanych rezultatów, można przygotować własny preparat czyszczący. Tu najlepszą opcją jest woda destylowana połączona z octem w proporcji 1 na 1. Taki środek czyszczący może zresztą przydać się także podczas mycia podłogi i okien. O silniejszych detergentach można pomyśleć jedynie w przypadku najtrudniejszych do wybawienia plam.