W dziecięcym pokoju zawsze znajdziemy nie tylko łóżko, ale również obrotowe krzesełko przy biurku. Można więc odnieść wrażenie, że nie brak w nim miejsca do siedzenia. Tymczasem okazuje się, że maluchom często brakuje przynajmniej jeszcze jednego siedziska, na którym mogłyby słuchać bajek, czytać pierwsze książeczki i którego mogłyby używać do codziennych zabaw. Ciekawym rozwiązaniem wydają się w tym kontekście pufy do siedzenia dla dzieci, warto więc poznać ich możliwości i przekonać się o charakterystycznych dla nich zaletach.
Pufy do siedzenia dla dzieci – od czego zacząć?
Wielu rodziców obawia, że choć pufy dla dzieci są ładne, ich funkcjonalność jest kwestią sporną. Tak naprawdę jednak niezadowolenie z zakupu to przede wszystkim konsekwencja dokonywania go w nieprzemyślany sposób. Jeszcze przed jego finalizacją dobrze jest więc zastanowić się nad tym, jaką funkcję ma do spełnienia mebel i gdzie powinno się go ustawić. Tylko pozornie jest to proste. Jeśli pojawi się w kącie albo w miejscu trudno dostępnym, dziecko rzeczywiście nie będzie poświęcało mu przesadnie wiele uwagi. Warto jednak zastanowić się nad tym, czy będzie to rzeczywiście jego wina, czy też odpowiedzialny okaże się rodzic mający problemy z planowaniem. Wybierając pufy dla dzieci dobrze też pamiętać o tym, że oszczędzanie na ich jakości nie jest najlepszą z opcji. Najbardziej atrakcyjne są te rozwiązania, które wykonuje się z miłego w dotyku materiału, który nie strzępi się i nie mechaci. Także walory wizualne pufy są ważne. Dzieci wcale nie są pozbawione pewnej wrażliwości stylistycznej. Jeśli więc pufy im się nie podobają, potrafią ignorować ich obecność.
Pufy do siedzenia dla dzieci i ich rodzaje
Listę puf stworzonych z myślą o najmłodszych użytkownikach otwierają rollery, a więc specjalne modele, z których mogą korzystać nawet całkiem małe dzieci. Tym, co zwraca na nie uwagę jest ich niewielki rozmiar i mała waga. Dziecko może siadać na nich samodzielnie i nawet wiercąc się i kręcąc nie ma szans na upadek z dużej wysokości. Rollery przeważnie mają kształt kostki, tym, co je charakteryzuje, jest też ogromne zróżnicowanie kolorystyczne. Można dopasować je bez trudu do różnych aranżacji. Rollery można wykorzystywać nawet w odniesieniu do tych maluchów, które nie potrafią jeszcze siedzieć samodzielnie. Stanowią świetne podparcie dla kręgosłupa opierającego się o nie dziecka. Roller może też służyć jako podpórka tym maluchom, które przygotowują się do stawiania pierwszych kroków.
Rodzice szukający puf stworzonych z myślą o starszych dzieciach znacznie częściej sięgają po modele ze schowkiem i robią to z przynajmniej kilku powodów. Im dziecko jest starsze, tym większe panuje wokół niego zamieszanie. Rośnie liczba zabawek wykorzystywanych przez malucha, wraz z nimi zaś rośnie też nieład panujący w jego pokoju. Jego opanowanie nie należy do prostych zadań, a pufy ze schowkiem sprawdzają się w tym kontekście znakomicie. W schowku znajdzie się miejsce na rzadziej używane zabawki, rodzice z pewnością chętnie wykorzystają go także do składowania sezonowych ubranek. Plusem pufów ze schowkiem jest także duża dbałość ich producentów o wysoką jakość siedziska.
Przeważnie jest ono obite miękką, kolorową tapicerką. Pufa jest więc nie tylko wygodnym meblem do siedzenia, ale i ozdobą dziecięcego pokoju. Przy wyborze mebla tego typu dobrze jest zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Warto też upewnić się, że pufy dla dzieci ze schowkiem nie są zbyt ciężkie. Jest przecież bardziej niż pewne, że maluch podejmie kilka prób przesuwania ich po pokoju.
Przedstawione powyżej rodzaje puf nawiązywały przede wszystkim do klasycznych mebli tego typu. Nie oznacza to jednak, że w sprzedaży nie znajdziemy także ich nowoczesnych odpowiedników. Na takie miano zasługują z pewnością pufy do siedzenia dla dzieci wyposażone w nóżki. Są nieduże, mobilne, a przy tym charakteryzuje je uniwersalność. Można je łatwo przenosić z jednego miejsca w inne, warto przy tym docenić wysoki poziom ich bezpieczeństwa oraz komfort użytkowania. W sprzedaży nie brakuje zresztą nawet modeli wyposażonych w podnóżek.